دانشگاه شهید بهشتی

معرفی کتاب: خاک نه نفت: عدالت محیط‌زیستی در زمانۀ بحران اقلیمی

تاریخ انتشار: 1399/05/04 07:58 ق.ظخاک نه نفت: عدالت محیط‌زیستی در زمانۀ بحران اقلیمی
 
نویسنده: واندانا شیوا
ترجمة: سیده فاطمه آقامیر
چاپ اول: 1399، 202 صفحۀ وزیری، قیمت: 300.000 ریال
 
در عصر حاضر با هم‌گرایی تغییر اقلیم، اوج بهای نفت و بحران امنیت غذایی ناشی از هم‌افزایی آثار صنعتی‌شدن و جهانی‌شدن کشاورزی روبه‌رو هستیم. کسب‌وکارها و صنایع مبتنی بر سوخت‌های فسیلی هر نوع ارتباط میان تغییر اقلیم و اقتصاد را با هدف بیشینه‌سازی سود بنا کرده‌اند. شواهد علمی و تجارب فردی این حقیقت را آشکار ساخته که «راه‌حل‌های» دروغین که با هدف حفظ سامانه‌های مصرف‌گرایی کنونی در جوامع ثروتمند صنعتی ارائه‌ شده‌اند، بحران را تشدید و فرایندهای بوم‌شناختی را مختل کرده‌اند و نیز موجب تشدید فشار بر فقرا و کرۀ زمین می‌شود.
از منظر کرۀ زمین و مردم فقیر، باید گذار انرژی به‌شکلی رخ دهد که اشتغال مردمان فقیر افزایش و مصرف سوخت‌های فسیلی کاهش یابد؛ مردم را به اقتصاد معیشتی بازگرداند و با افزایش امنیت زندگی و تأمین معاش فقرا و نیز اختصاص منابع بیشتر به آنها سبب کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن به کرۀ زمین شود.
درحال‌حاضر خلاقانه‌ترین و ضروری‌ترین راهکار، اقتصاد زنده و سبز بر مبنای رویکرد بومی است که به‌معنای کاهش رد پای بوم‌شناختی در کرۀ زمین و افزایش رفاه ماست.
هیچ بدیلی برای خاک حاصلخیز در جهت تأمین معیشت انسان‌ها و حیات آنها در کرۀ زمین وجود ندارد و در این کتاب نشان داده شده رفتار ما با خاکِ زنده گزینه‌های پایدار برای رویارویی با بحران‌های سه‌گانۀ اقلیم، انرژی و غذا را فراهم می کند.
در فصل آخر کتاب بیان شده است که گذار به عصر پسا سوخت‏های فسیلی نیازمند توجه به انرژی‏های زنده است؛ این انرژی در آفرینش مردم‏سالاری‏های زنده و اقتصادهای زنده متبلور می‌شود.
مترجم کوشیده است تا کتاب حاضر برای پژوهشگران، سیاست‌گزاران بخش کشاورزی و کشاورزان علاقه‌مند مفید و برای چالش‌های کنونی کشاورزی کشور راهگشا باشد.
 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: معرفی کتاب
منبع خبر مرکز نشر آثار علمی دانشگاه
تعداد مشاهده: 846
اخبار : معرفی کتاب: خاک نه نفت: عدالت محیط‌زیستی در زمانۀ بحران اقلیمی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی