دانشگاه شهید بهشتی

معرفی کتاب: مبانی نظریۀ پلاستیسیته در ژئومکانیک

تاریخ انتشار: 1399/04/15 07:13 ق.ظمبانی نظریۀ پلاستیسیته در ژئومکانیک
 
نویسنده: استنیسلا پیتروشچاک
ترجمۀ: دکتر علی نورزاد، دکتر احسان بدخشان
چاپ اول: 1399، 282 صفحۀ وزیری، قیمت: 420.000 ریال
 
نظریة پلاستیسیته به‌طور گسترده‌ برای توصیف رفتار خاک و سنگ در طراحی‌های مهندسی استفاده می‌شود. رفتار پلاستیک در ژئومکانیک مقدمه‌ای دربارة موضوع کلی انعطاف‌پذیری با تأکید ویژه بر کاربردهای ژئومکانیک است.
این كتاب بر اساس چند دوره تدریس پروفسور اِس. پیتروشچاک (Prof. S. Pietruszczak) در دانشگاه مک مستر (McMaster) در همیلتون، اونتاریا، کانادا نوشته شده است که در واقع، این کتاب مقدمه‌ای صریح، دقیق و جامع بر مفهوم اساسی نظریۀ پلاستیسیته (خمیری) برای مصالح ژئوتكنیكی است.
هدف مقدماتی این كتاب ایجاد پیش‌زمینه‌ای اجمالی، اما جامع دربارة رفتار خمیری خاك/ سنگ برای خواننده است. همچنین تلاش شده است که در این کتاب، موارد به‌صورت دقیق و جامع بیان شوند. با وجود این، این مجموعه چند مبحث مهم، ازجمله توصیف تغییرشكل محلی، مدل‌های رفتاری خاك‌های نیمه‌اشباع و ... را پوشش نمی‌دهد. بنابراین، این كتاب را می‌توان به‌منزلۀ مقدمه‌ای برای پاسخ غیرارتجاعی مصالح ژئومكانیكی درنظر گرفت.
این مجموعه برای دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری و همچنین پژوهشگرانی گردآوری شده است كه در زمینۀ مكانیك خاك و سنگ كار می‌‌كنند. اما برای مهندسان آشنا با مفاهیم مكانیك محیط پیوسته جالب‌توجه است.
 

Sorosh-Icon
کلید واژه ها: معرفی کتاب
منبع خبر مرکز نشر آثار علمی دانشگاه
تعداد مشاهده: 1,113
اخبار : معرفی کتاب: مبانی نظریۀ پلاستیسیته در ژئومکانیک
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی