دانشگاه شهید بهشتی

نمایش و تحلیل فیلم (Good Will Hunting)

تاریخ انتشار: 1398/10/02 03:42 ب.ظ

پژوهشکده مطالعات بنیادین علم وفناوری به همت دکتر محمدجواد اسماعیلی جامعه شناس و عضو هیات علمی این پژوهشکده، جلسه نمایش و تحلیل فیلم (Good Will Hunting) را برگزار می کند.

دکتر اسماعیلی هدف از برگزاری این جلسه را چنین بیان نموده اند:

«سینما یکی از ابزارهای آموزشی مناسب برای تدریس مفاهیم علوم انسانی و علوم اجتماعی است اما در دانشگاه­های ایران کمتر از فیلم برای آموزش علوم استفاده می ­شود. ما تصمیم گرفتیم جلسه پایانی درس جامعه ­شناسی علم و فناوری را با تماشا و نقد یک فیلم به پایان برسانیم تا هم خاطره ای خوشایند برای دانشجویانمان ساخته باشیم و هم توان خود را در فهم جامعه ­شناختی علم و نهاد علم به محک آزمون بگذاریم. تماشای این فیلم با هدف محسوس ­سازی، ملموس ­سازی و ماندگار کردن مفاهیم جامعه شناسی علم انجام می شود. اینکه چه کسانی و با چه انگیزه­ هایی به علم می پردازند؟ چرا برخی به شاخه خاصی از علوم مثلا علم ریاضی- علاقه­ مند می­ شوند؟ کار علمی به چه نوع افرادی نیازمند است؟ چه سنخ­ شناسی از انواع دانشمند و کار علمی می­توان ارائه نمود؟ تفاوت آدم نابغه و مغز چیست؟ تفاوت نگاه دولتمرد و دانشمند به علم چیست؟ بین علم و هنر چه ارتباطی وجود دارد؟ فعالیت علمی چگونه می­تواند مخلّ زندگی باشد؟ موانع طبقات اجتماعی پایین در علم­ ورزی­ چیست؟ از نمونه پرسش­ هایی هستند که ما قصد داریم از طریق تماشای فیلم «هانتینگ نابغه» درباره آنها تأمل کنیم. علاقه­ مندان به حوزه جامعه ­شناسی علم و سینما با حضور مشارکت خویش در این نشست، ما را در پربارترکردن این تجربه یاری خواهند نمود.»  

این نشست روز یکشنبه مورخ 8 دیماه سال 1398 راس ساعت 15:30 در سالن جلسات پژوهشکده مطالعات بنیادین علم و فناوری واقع در طبقه سوم ساختمان شهدا برگزار می گردد. حضور همه دانشجویان و علاقه مندان به مباحث جامعه شناسی در این نشست آزاد می باشد.


IMG_20191223_150335_330 (2).jpeg


Sorosh-Icon
کلید واژه ها: هانتینگ نابغه، تحلیل جامعه شناختی، دکتر اسماعیلی
منبع خبر پژوهشكده مطالعات بنيادين علم و فناوري
تعداد مشاهده: 1,743
اخبار : نمایش و تحلیل فیلم (Good Will Hunting)
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی